Włoski rosnące w niechcianych miejscach potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Tradycyjne metody depilacji są skuteczne, jednak ich efektami nie można cieszyć się zbyt długo. Jeśli chcesz na długi czas zapomnieć o goleniu czy woskowaniu, rozważ laserowe usuwanie owłosienia. Oto co warto wiedzieć na ten temat.
Na czym polega laserowe usuwanie owłosienia?
Laserowe usuwanie owłosienia, znane pod nazwą depilacja lub epilacja laserowa, to najtrwalszy sposób na pozbycie się uciążliwych włosków. Celem tego zabiegu jest zniszczenie mieszka włosowego wraz z jego macierzą. Światło lasera wykazuje wysokie powinowactwo do barwnika włosów (melaniny), wchodzi z nim w reakcję i podgrzewa mieszek włosowy, prowadząc do jego destrukcji. Następuje zahamowanie wzrostu włosów na danym obszarze, jednak dla uzyskania trwałych efektów depilacji konieczne jest wykonanie serii zabiegów laserowych. Laser musi wychwycić wszystkie włosy w fazie anagenu (aktywnego wzrostu). Po pierwszym zabiegu można spodziewać się usunięcia 10-30% włosów z danego miejsca. W zależności od obszaru usuwania włosów oraz indywidualnych predyspozycji możesz potrzebować około 4-6, a nawet więcej zabiegów w odstępach od 4 do 8 tygodni.
Kto powinien zdecydować się na depilację laserową?
Przyjęło się, że laserowe usuwanie owłosienia to zabieg przeznaczony wyłącznie dla osób o jasnej karnacji i ciemnym owłosieniu. W ostatnim czasie wiele się w tej kwestii zmieniło. Na przykład w katowickiej Klinice Miracki skorzystasz z depilacji laserem Thunder MT, która jest skuteczna w przypadku każdego rodzaju owłosienia i typu karnacji. Urządzenie to wyposażone zostało w taką długość fali, która wykazuje wysokie powinowactwo do melaniny, dzięki czemu jest w stanie wykryć nawet najmniejsze stężenia barwnika we włosach. Błyskawicznie wychwytują najjaśniejsze owłosienie – blond, rude, a nawet siwe.
Laserowe usuwanie owłosienia jest odpowiednie dla każdego rodzaju skóry, również wrażliwej i naczynkowej. Depilacja laserowa polecana jest szczególnie osobom, które mają tendencje do wrastania włosków i zapalenia mieszków włosowych. Dzięki uszkodzeniu cebulek włosów można trwale zlikwidować tego rodzaju dolegliwości.
Zalecenia przed i po zabiegu epilacji laserowej
- Przed zabiegiem laserowego usuwania owłosienia nie można opalać skóry (nawet w solarium). Świeża opalenizna jest przeciwwskazaniem do depilacji laserowej. Laser może nadmiernie podrażnić opaloną skórę, a nawet spowodować poparzenia i przebarwienia. Z opalaniem należy wstrzymać się również jakiś czas po zabiegu depilacji laserowej. Unikaj słońca pomiędzy poszczególnymi zabiegami w serii oraz przez kilka tygodni po jej zakończeniu. Gdy wychodzisz z domu, stosuj krem z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF50.
- Dzień przed depilacją laserową lub tego samego dnia rano dokładnie usuń owłosienie z obszaru, który będzie poddawany zabiegowi. Użyj do tego celu jednorazowej maszynki i uważaj, żeby nie uszkodzić przy tym naskórka. Golenie przed laserowym usuwaniem owłosienia jest konieczne, ponieważ wystające włoski w zetknięciu ze światłem lasera mogą się nadmiernie nagrzać i oparzyć skórę.
- Kilka dni przed epilacją zrezygnuj z przyjmowania leków i ziół światłouczulających (kosmetolog poinformuje Cię, ile dni przed zabiegiem ma to nastąpić). Pamiętaj o tym również pomiędzy sesjami.
- Do pielęgnacji i łagodzenia skóry po epilacji używaj wyłącznie środków zaakceptowanych przez kosmetologa. Unikaj składników wysuszających, zapachowych i ścierających. W przypadku wystąpienia niepokojących skutków ubocznych (silnych podrażnień skóry, oparzeń) należy niezwłocznie zgłosić się do kosmetologa, który wykonywał zabieg.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/
Podobne tematy