Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników, w tym złą dietę, nadmierne leczenie w salonie paznokciowym i wiek. Jeśli doświadczasz łamliwych paznokci, powinnaś wiedzieć, że może to być oznaka niedoboru składników odżywczych. Witaminy C, żelazo, wapń i kwas foliowy są niezbędne dla mocnych paznokci, a brak jednego lub więcej z nich może spowodować, że paznokcie łatwo się łamią.
Niedobór witaminy C
Jeśli Twoje paznokcie stają się kruche lub suche, możesz mieć niedobór witaminy C. Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla zdrowego tworzenia tkanek oraz utrzymania DNA i podziału komórek. Brak witaminy C może sprawić, że Twoje paznokcie będą słabe i suche. Aby przeciwdziałać temu problemowi, należy jeść pokarmy o wysokiej zawartości witaminy C. Należą do nich owoce i warzywa.
Inną przyczyną łamliwych paznokci jest brak biotyny. Jeśli nie otrzymujesz odpowiednich ilości tego składnika odżywczego, na Twoich paznokciach mogą pojawić się nieprzejrzyste białe plamy. Mogą też wystąpić linie muehrcke, czyli białe smugi biegnące wzdłuż łożyska paznokcia. Niedobór tej witaminy może również powodować żółte przebarwienia. Należy jednak uważać na spożywanie zbyt dużej ilości tych witamin, ponieważ w dużych ilościach są one toksyczne. Są one magazynowane w wątrobie i tkance tłuszczowej.
Witamina C jest niezbędna dla zdrowych paznokci, zwłaszcza paznokci u stóp. Bez niej paznokcie staną się słabe, kruche i skłonne do łamania. Jest ona również potrzebna organizmowi do przyswajania żelaza. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości witaminy C, Twoje paznokcie będą miękkie i łatwo będą się łamać. Witamina C jest również odpowiedzialna za wzrost i naprawę tkanek w całym organizmie. Oprócz łamliwych paznokci, niedobór witaminy C może osłabiać naczynia krwionośne i prowadzić do częstych krwawień z nosa.
Podczas gdy suplementy witaminy C nie są najlepszym sposobem leczenia łamliwych paznokci, suplementacja biotyną może pomóc wzmocnić łamliwe paznokcie. Biotyna znajduje się w czerwonym mięsie i szpinaku i może poprawić wzrost paznokci. Inna witamina B o nazwie biotyna jest również niezbędna dla zdrowia paznokci. Odgrywa ona rolę w rozwoju i wchłanianiu czerwonych krwinek. Bez wystarczającej ilości żelaza w organizmie, paznokcie mogą wyglądać na niebieskie lub brązowe i mogą być łamliwe.
Niedobór kwasu foliowego
Jeśli Twoje paznokcie są łamliwe, możesz mieć niedobór kwasu foliowego lub żelaza. Niedobory tych składników odżywczych prowadzą również do centralnych grzbietów w paznokciach. Ponadto niskie spożycie witaminy C może prowadzić do problemów z integralnością paznokci. Mogą Państwo również doświadczyć wiszących paznokci. Nadmierna wilgoć i zdzieranie lakieru do paznokci to inne przyczyny łamliwych paznokci.
Inną witaminą, która sprawia, że paznokcie są grubsze jest biotyna. Biotyna to rozpuszczalna w wodzie witamina, która wspomaga wzrost tkanki nabłonkowej w Twoim organizmie. Poprawia również wytrzymałość płytki paznokciowej. Biotyna jest naturalnie produkowana przez organizm i znajduje się w żółtkach jaj, pełnych ziarnach i soi. Możliwe jest jednak wystąpienie niedoboru biotyny, co może prowadzić do łamliwych paznokci.
Dieta bogata w owoce, warzywa i chude białko może również pomóc twoim paznokciom rosnąć silnym i zdrowym. Staraj się spożywać dwie do trzech porcji owoców i warzyw dziennie. Owoce są doskonałym źródłem witaminy C, natomiast warzywa takie jak szpinak i brokuły są dobrym źródłem folianów. Ciemna zieleń liściasta i rośliny strączkowe są również bogate w foliany. Unikaj jednak spożywania pokarmów gotowanych w wysokich temperaturach, ponieważ mogą one inaktywować witaminę. Inne pokarmy, które mogą zakłócać działanie folianów to aspiryna, doustne środki antykoncepcyjne i leki zobojętniające.
Zalecana dzienna ilość folianów to około 400 mikrogramów dla dorosłych. Jeśli masz niedobór kwasu foliowego, powinieneś porozmawiać z lekarzem, aby sprawdzić poziom witaminy. Jeśli są one niskie, możesz potrzebować suplementu witaminowego, który zawiera metylowany folian.
Niedobór żelaza
Łamliwe paznokcie są częstym objawem niedoboru żelaza. Ważne jest, aby codziennie dostarczać sobie odpowiednią ilość żelaza, dzięki czemu będziesz mieć zdrowe, sprężyste paznokcie. Niedobór żelaza może wpływać na keratynę w paznokciach, która odpowiada za ich wytrzymałość i sprężystość.
Niedobór żelaza może prowadzić do łamliwych paznokci, a także do płaskich, wklęsłych paznokci. Objawy te mogą wskazywać na poważniejsze schorzenie, takie jak anemia. Niektóre osoby z tym schorzeniem mają obniżony poziom żelaza we krwi i mogą mieć również bladą skórę, ból w klatce piersiowej lub powiększoną śledzionę. Osoba z niskim poziomem żelaza ma również tendencję do częstych infekcji.
Łamliwe paznokcie mogą być spowodowane również innymi problemami, takimi jak infekcje, niedobory witamin lub czynniki środowiskowe. Łamliwe paznokcie są najczęściej spotykane u dzieci, zwłaszcza u chłopców. Leczenie może obejmować suplementy diety i noszenie rękawiczek. Jeśli problem nie ustępuje, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.
Głównym objawem niedoboru żelaza jest niska liczba czerwonych krwinek. Może to nastąpić z powodu zbyt dużej utraty krwi, złej diety lub stanu chorobowego, który uniemożliwia organizmowi wchłanianie tego minerału. Anemia może również powodować łamliwe paznokcie i jest częstym skutkiem ubocznym chemioterapii. Sucha skóra jest kolejnym częstym objawem anemii.
Lekarz może zalecić suplement witaminowy, aby zwiększyć poziom żelaza. Pomocna może być również witamina C. Biotyna, witamina B7, może również poprawić stan Twoich paznokci. Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów należy porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że ich przyjmowanie jest dla nas bezpieczne.
Niedobór wapnia
Niedobór wapnia może prowadzić do łamliwych paznokci i innych problemów zdrowotnych, takich jak kruche kości i zęby. Objawy niedoboru wapnia mogą być początkowo minimalne, ale z czasem mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń. Gdy kości stają się słabsze, stają się bardziej podatne na urazy i złamania.
Kiedy Twoje paznokcie stają się kruche, często wydają się kruche i rozdwojone wzdłuż krawędzi, z żółtym odcieniem. Stan ten może być spowodowany narażeniem na działanie ostrych środków czyszczących, infekcją paznokci lub brakiem wapnia. Niektórzy ludzie rozwijają również wady paznokci w wyniku alergicznych chorób skóry. W celu leczenia łamliwych paznokci lekarz może przepisać suplementy witaminy D o dużej mocy.
Niedobór wapnia może prowadzić do innych objawów, takich jak wysypki skórne, swędzenie skóry i egzema. W niektórych przypadkach może nawet powodować utratę włosów w postaci okrągłych plam. Osoba z niedoborem wapnia może również odczuwać skurcze mięśni i brak energii.
Wapń jest głównym składnikiem kości, a jego niedobór wiąże się z osteoporozą. Magnez jest również ważnym elementem w metabolizmie kości. Ponieważ płytka paznokciowa styka się z warstwą osteogenną kości paliczka, jest prawdopodobne, że niedobór wapnia i magnezu będzie miał wpływ na paznokieć.
Niedobór biotyny
Jeśli jesteś kobietą i zależy Ci na poprawie kondycji Twoich paznokci, możesz rozważyć suplementację biotyną. Witamina ta należy do rodziny witamin B i jest znana z wielu korzyści, w tym wspierania wzrostu włosów, zdrowia skóry i wytrzymałości paznokci. W zależności od Twojej diety, biotyna może pomóc wzmocnić łamliwe paznokcie.
Brak biotyny w organizmie może również spowodować, że paznokcie staną się łamliwe. Niedobory biotyny mogą również powodować suche i łykowate paznokcie, znane jako koilonychia. Inne przyczyny łamliwych paznokci to anemia z niedoboru żelaza, niedoczynność tarczycy i niektóre choroby wątroby. Jeśli cierpisz na ten problem, powinieneś skonsultować się z dermatologiem, aby sprawdzić, co jest jego przyczyną.
Niedobór biotyny jest rzadki u ludzi, ale wciąż możliwe jest, że jej poziom jest niski. Istnieją pewne uwarunkowania genetyczne, które mogą prowadzić do niskiego poziomu biotyny, w tym zaburzenie niedoboru biotyndazy, które może prowadzić do łamliwych paznokci i wypadania włosów. Również palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, ciąża i niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą zmniejszyć poziom biotyny w organizmie.
Niedobór biotyny jest rzadki, a większość ludzi otrzymuje odpowiednie ilości tej witaminy z diety. Biotyna znajduje się w różnych produktach spożywczych i suplementach, a zalecane dzienne spożycie zarówno dla dorosłych, jak i dzieci wynosi od 30 do 100 mikrogramów. Nie jest konieczne spożywanie pokarmów bogatych w biotynę, ale warto sprawdzić swoją dietę, aby upewnić się, że otrzymujemy jej wystarczającą ilość.
Niedobór cynku
Cynk jest ważnym minerałem, który pomaga organizmowi produkować białka, w tym paznokcie. Jednak niedobór cynku może sprawić, że Twoje paznokcie będą słabe i łamliwe. Objawy niedoboru cynku mogą wahać się od suchych, cienkich paznokci do popękanych i brakujących paznokci. Objawom tym często towarzyszy zmniejszenie popędu płciowego.
Białe plamy na paznokciach są również oznaką niedoboru cynku. Jeśli Twoje paznokcie mają żółtawy lub biały kolor, mogą być zbyt suche i łamliwe. Stan ten można leczyć poprzez przyjmowanie suplementów cynku. Ważne jest jednak, aby nie przyjmować więcej niż zalecana dzienna dawka. Jeśli doświadczasz któregoś z tych objawów, powinieneś zgłosić się do lekarza.
Niedobór cynku może również prowadzić do zapalenia skórki, czyli martwego naskórka pokrywającego paznokieć. Może to prowadzić do stanu zwanego paronychia, czyli infekcji wokół paznokcia. U niektórych osób może również wystąpić stan znany jako linie Beau, czyli poziome rowki biegnące w poprzek paznokcia. Innym częstym problemem są linie Muehrcke’a, czyli podwójne białe linie.
Brak witaminy C i żelaza może również powodować łamliwość paznokci. Niski poziom witaminy C może powodować centralne grzbiety w paznokciach. Grzbietom tym mogą towarzyszyć paznokcie wiszące. Czynnikiem może być również środowisko, w którym panuje stała wilgoć i ekstremalne temperatury, które wysuszają łożysko paznokcia.
Podobne tematy