Istnieje wiele opcji leczenia blizn. Niektóre z nich to przeszczepy skóry, wstrzykiwanie kortykosteroidów, krioterapia i leczenie laserowe. Która z nich jest odpowiednia dla Ciebie? Oto kilka czynników, które należy rozważyć przy wyborze lekarza. Nie wszyscy będą czuć się komfortowo ze swoimi bliznami, więc upewnij się, że rozważasz dostępne dla Ciebie opcje.
Przeszczepy skóry Przeszczepy skóry są stosowane do naprawy blizn i zastąpienia brakującej skóry. Można je podzielić na dwa główne rodzaje: przeszczepy o podzielonej grubości i przeszczepy o pełnej grubości. Przeszczepy o podzielonej grubości składają się tylko z części skóry pacjenta, natomiast przeszczepy o pełnej grubości składają się w całości ze skóry.
Wykonanie przeszczepu o podzielonej grubości zajmuje mniej czasu. Z kolei przeszczep pełnej grubości wymaga dłuższego okresu rekonwalescencji. W tym czasie należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej i nosić opatrunek. Dodatkowo, aby prawidłowo się zagoić, może być konieczne poddanie się fizykoterapii.
Operacja przeszczepu skóry wymaga znieczulenia. W niektórych przypadkach może być potrzebne znieczulenie miejscowe lub ogólne. Po zabiegu lekarz sprawdzi, czy przeszczep skóry goi się prawidłowo. W ciągu pierwszych kilku tygodni miejsce dawcy będzie wyglądać na czerwone i fioletowe. Następnie będzie ono wyglądało tak samo jak otaczająca je skóra. Mogą również pojawić się strupy. Przez trzy do czterech tygodni po zabiegu należy unikać ekspozycji na słońce. Można jednak stosować filtry przeciwsłoneczne po uzyskaniu zgody lekarza.
Przeszczepy skóry, stosowane w przypadku dużych uszkodzeń, mogą być wykorzystywane do rekonstrukcji obszarów ciała, które uległy rozległemu urazowi lub zakażeniu. Można je również stosować do usuwania dużych nowotworów skóry. Zabieg przeszczepu skóry może zmniejszyć ilość blizn i skrócić czas gojenia po dużym urazie.
Zabieg przeszczepu skóry jest zazwyczaj wykonywany w znieczuleniu ogólnym, a jako miejsce pobrania wybiera się zdrową część ciała. W przypadku przeszczepu o podzielonej grubości wykorzystuje się dwie górne warstwy miejsca pobrania, natomiast w przypadku przeszczepu o pełnej grubości wykorzystuje się całą skórę właściwą. Miejscem pobrania może być dowolna część ciała, ale większość z nich jest ukryta pod ubraniem.
Zastrzyki kortykosteroidowe
Zastrzyki sterydowe na blizny istnieją od dziesięcioleci i stały się popularnym sposobem leczenia dla wielu pacjentów. Są one wspierane przez lata badań klinicznych i mają wysoki wskaźnik sukcesu. W większości przypadków pacjenci mogą zauważyć znaczną poprawę wyglądu swoich blizn po kilku zabiegach. Istnieje jednak kilka skutków ubocznych związanych z zastrzykami kortykosteroidowymi.
Zastrzyki kortykosteroidów mogą pomóc w leczeniu lub zapobieganiu bliznom przerostowym i keloidowym. Działają one poprzez hamowanie wzrostu fibroblastów i syntezy kolagenu. W przeciwieństwie do innych metod leczenia, zastrzyki z kortykosteroidów mogą być również niezwykle opłacalne. Nie wymagają również specjalnego sprzętu i mogą być podawane podczas regularnych wizyt klinicznych. Ponadto, ból związany z zastrzykami może być zminimalizowany.
Zastrzyki kortykosteroidowe w przypadku blizn mogą wywoływać działania niepożądane, takie jak atrofia, teleangiektazja czy hipopigmentacja. Mimo działań niepożądanych udowodniono ich pozytywny wpływ na bliznowacenie. Jednym z najczęstszych leków stosowanych w tych zastrzykach jest triamcynolon. Steryd ten jest powszechnie wstrzykiwany śródskórnie.
Technika stosowana do tych zabiegów została opisana w poprzednim badaniu. W tamtym badaniu do wstrzykiwania leku do masy blizny używa się igły 30-gauge. Wyniki wykazały znaczącą poprawę w ósmym i 16. tygodniu. Nie zaobserwowano jednak statystycznie istotnej poprawy w przypadku blizn powstałych w wyniku napromieniowania laserowego. Pacjenci z licznymi zmianami powinni naprzemiennie stosować miejsca leczenia. Pacjenci z cukrzycą powinni zachować ostrożność podczas otrzymywania kortykosteroidów, ponieważ kortykosteroidy mogą być wchłaniane przez krwiobieg.
Wstrzyknięcia w pewne obszary ciała są bardziej bolesne niż inne, a u pacjentów może wystąpić niewielkie krwawienie. Jest to na ogół przemijający efekt uboczny i może wymagać dalszego leczenia.
Krioterapia
W południowo-wschodnim Iranie krioterapia blizn jest wykonywana na zmianach keloidowych i przerostowych. Jednak skuteczność krioterapii nie jest dobrze potwierdzona ze względu na długi okres leczenia, powikłania i duże niezadowolenie pacjentów. Stąd też przeprowadzono badanie kliniczne mające na celu określenie najlepszej metody leczenia blizn. W badaniu oceniano ogólny wskaźnik wyleczenia, cechy blizny oraz satysfakcję pacjenta.
Badacze donieśli, że krioterapia jest skuteczna w leczeniu blizn. Pacjenci, którzy poddali się dwóm zabiegom, wykazują wskaźniki wyleczenia w zakresie od 51 do 74%. Najczęstsze działania niepożądane to ból i opóźniony powrót do zdrowia, a 12% pacjentów zgłasza hipopigmentację. U niektórych pacjentów po zabiegu występuje infekcja, zanik skóry i obrzęk.
Zabieg może być niezwykle skuteczny w leczeniu blizn przerostowych i keloidów. Przy użyciu ciekłego azotu, specjalistyczna igła jest wprowadzana do blizny i podłączana do kanistra z ciekłym azotem. Ciekły azot powoduje, że krioprobówka zamarza od środka na zewnątrz, skutecznie obkurczając bliznę. W badaniu wyników stwierdzono, że leczenie tą techniką znacznie poprawiło inwolucję blizn przerostowych.
Proces ten może również zmniejszyć grubość keloidów. Może jednak spowodować ścieńczenie skóry, a także trwałe zmiany jej koloru. Krioterapia na blizny wiąże się również z ryzykiem wystąpienia bólu i pęcherzy. Pacjenci powinni również omówić ryzyko związane z zabiegiem z lekarzem przed poddaniem się mu.
W badaniu z 2002 roku Erol i wsp. ocenili 109 pacjentów z bliznami przerostowymi i odnotowali poprawę kliniczną o ponad 70% u 82 pacjentów. W innym badaniu Han i wsp. 107 pacjentów poddało się zabiegowi IPL i doświadczyło poprawy klinicznej o ponad 50%.
Leczenie laserowe
Leczenie laserowe blizn może być bardzo skutecznym sposobem usuwania niechcianej tkanki bliznowatej. Lasery działają poprzez ukierunkowanie na naczynia krwionośne w tkance blizny. Pomaga to zmniejszyć zaczerwienienie i swędzenie. Proces ten pomaga również blizny skurczyć się i stać się mniej zauważalne. Laser może również stymulować nowe komórki skóry.
Blizny mogą być spowodowane przez wiele czynników. Niektóre z tych przyczyn to zabiegi chirurgiczne, wydarzenia traumatyczne i skórne procesy zapalne. Niezależnie od przyczyny, powstawanie blizn jest powszechną reakcją organizmu na uszkodzenia skóry. Aby skutecznie leczyć blizny, stosuje się kombinację urządzeń i laserów. Długość użytej fali zależy od rodzaju blizny i indywidualności pacjenta.
Jeśli blizna nie jest zbyt poważna, leczenie laserowe może sprawić, że blizna będzie mniej widoczna. Zabieg często wykonywany jest w gabinecie lekarskim. Jest on nieinwazyjny, a pacjenci zazwyczaj nie muszą spędzać nocy w szpitalu. Lekarz użyje wiązki światła, aby przeniknąć przez tkankę blizny i stymulować skórę do produkcji nowego kolagenu. Zabieg nie sprawi, że blizna całkowicie zniknie, ale znacznie poprawi jej wygląd. W zależności od rodzaju blizny, może być konieczne wykonanie kilku zabiegów, aby zobaczyć zadowalające rezultaty.
Istnieje kilka różnych rodzajów laserów wykorzystywanych do tego zabiegu. Zabieg może być powtarzany do pięciu razy, z przerwą od czterech do ośmiu tygodni pomiędzy każdym zabiegiem. Dodatkowe zabiegi mogą być konieczne, jeśli blizna jest bardziej uparta lub jeśli pigment skóry jest ciemniejszy. W przypadku występowania ciemnej skóry, ustawienia lasera mogą być obniżone nawet o 15%.
Radioterapia
Radioterapia jest opcją terapeutyczną dla blizn przerostowych i keloidów. Chociaż radioterapia ma reputację szkodliwej dla tkanek, wykazała wysoki poziom satysfakcji pacjentów i wyników estetycznych. Jest stosowana od ponad pół wieku i udowodniono, że jest skuteczną metodą leczenia blizn.
Najlepszym czasem na interwencję w powstawanie blizn jest okres pierwszych 24 godzin po urazie. W ciągu 24 h w większości nacięć zaczynają rosnąć niedojrzałe fibroblasty. Ponieważ promieniowanie hamuje proliferację tych komórek, wczesna radioterapia jest najbardziej skuteczna. Na skuteczność leczenia wpływa również ilość napromieniowanego materiału oraz rodzaj tworzącej się blizny.
Połączenie chirurgii i radioterapii może być najlepszym rozwiązaniem dla niektórych pacjentów z bliznowcami. Wykazano, że zastosowanie chirurgii i radioterapii zmniejsza nawroty o 90% w pierwszym roku. Postępowanie to jest jednak droższe niż inne metody leczenia i wymaga bardziej zaawansowanej opieki specjalistycznej. Metoda ta może być lepsza dla pacjentów, którzy nie mają dużego obszaru bliznowacenia lub którzy nie chcą mieć blizny chirurgicznej.
Główną zaletą radioterapii w przypadku blizn jest to, że jest ona bezpieczna i skuteczna, z minimalnymi skutkami ubocznymi. Promieniowanie jest dostarczane przez źródło promieniowania o niskiej dawce do dotkniętego obszaru, który znajduje się zaledwie kilka milimetrów pod powierzchnią skóry. Każda sesja zabiegowa trwa tylko kilka minut i jest zazwyczaj wykonywana w ciągu trzech dni.
Inną opcją jest leczenie laserowe. Leczenie laserowe może kontrolować powstawanie keloidów. Najskuteczniejszym zabiegiem laserowym na blizny keloidowe jest laser pulsacyjny PDL (585-nm). Zabieg ten celuje w komórki nowotworowe, jednocześnie pozostawiając zdrowe komórki w spokoju. Proces ten zapobiega również powrotowi keloidu.
Podobne tematy