E – recepty zostały wprowadzone na terenie Polski podczas trwania epidemii Covid-19 dnia 8 stycznia 2020 i korzysta się z nich do dzisiaj. Umożliwiają one przekazanie informacji o lekarstwach przepisanym pacjentowi od lekarza do farmaceuty. Recepty elektroniczne pozwalają uzyskać kontrolę nad refundacją i prawidłowością działań medycznych. Jak zdobyć e -receptę?
Jak otrzymać e-receptę online?
Obecnie recepty elektroniczne zastępują tradycyjne recepty papierowe. Pierwszym krokiem do pozyskania odpowiedniego dokumentu jest skierowanie się na wizytę lub teleporadę do naszego lekarza. Doktor wystawi e-receptę oraz poinformuje nas o wiadomości SMS lub e-mail, w której treści będzie 4-cyfrowy kod lub załącznik, gdzie będzie znajdować się e-recepta. W celu pozyskania e-recepty należy zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl. Wystawiona przez lekarza recepta będzie znajdować się w zakładce „Recepty” / „Moje recepty”. Następnie należy dokonać wyboru wszystkich medykamentów, których potrzebujemy. Po zaznaczaniu wybranych opcji trzeba nacisnąć przycisk „Zamów receptę”, a następnie potwierdzamy.
Od jakiego czasu obowiązuje e-recepta?
Prace nad wdrożeniem elektronicznych recept były prowadzone przez kilka ostatnich lat. Usługodawcy tj. wszystkie osoby odpowiedzialne za wystawianie recept mieli czas do 31 grudnia 2018 r. na poinformowanie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia o chęci przystąpienia placówek do wystawiania e-recept. Dnia 1 stycznia 2020 roku oficjalnie rozpoczął się obowiązkowy okres wystawiania recept elektronicznych przez lekarzy, dentystów i innych osób uprawnionych do wystawienia takiego dokumentu. Jednak z uwagi na to, że na początku stycznia 2020 roku występowały weekendy i święta państwowe, rzeczywista data uruchomienia systemu elektronicznych recept przypada na dzień 8 stycznia 2020 roku.
W jakim miejscu można zrealizować e-receptę?
Obecnie wszystkie apteki, a także punkty apteczne przyjmują recepty elektroniczne, więc w każdej z nich powinna być możliwość odbioru medykamentów. Takie miejsce są oznaczone naklejkami o błękitnym kolorze z napisem „tu zrealizujesz e-receptę”.
Sprawdź możliwość uzyskania e-recepty na e-lekarz24h.pl
Jaki okres czasu ważna jest e-recepta?
Status recepty elektronicznej nie różni się od statusu recepty papierowej. Okres ważności recepty wynosi 365 dni, z wyjątkiem recept na antybiotyki (które mają okres ważności tylko 7 dni), recept na środki odurzające i psychotropowe (30 dni) i recept na preparaty immunologiczne (120 dni). Recepta elektroniczna może zawierać jednorazowo maksymalną dawkę leku oraz liczbę opakowań, która musi wystarczyć nie więcej niż na 180 dni. Jeśli lek znajduje się w opakowaniu, które utrudnia podanie wystarczającej ilości przez 180 dni i potrzebna jest większa ilość, jest to dozwolone, ale tylko w przypadku użycia jednego, najmniejszego opakowania więcej. Z drugiej strony, jeśli od wystawienia e-recepty minęło 30 dni i chcemy kupić lek, apteka może skrócić dni, które minęły od wystawienia e-recepty. Możliwe jest również zrealizowanie tylko części recepty, jeśli pacjent później będzie chciał dokupić więcej opakowań z jednej recepty – w tym przypadku apteka oznacza receptę jako częściowo zrealizowaną.
Podobne tematy